2022-11-26 2 minut czytania

Pogromcy stresu: aktywność fizyczna.

Nie ma jednej, konkretnej metody radzenia sobie ze stresem, która byłaby dostępna i skuteczna w każdej sytuacji. Warto znać jak najwięcej technik i umieć wykorzystywać je w różnych trudnych momentach. Mówiąc o radzeniu sobie ze stresem, nie sposób nie wypunktować jednej ze skuteczniejszych form radzenia sobie jaką jest wysiłek fizyczny.

 

Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym podkreślają znaczenie roli jaką aktywność fizyczna odgrywa w odczuwaniu przez ludzi dobrostanu psychicznego. Badania naukowe dowodzą, że regularne wykonywanie treningów fizycznych może przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu – zarówno tego, który pojawia się nagle, jak i tego, który doświadczany jest przez dłuższy czas. Systematyczna aktywność może zatem wzmacniać naszą tolerancję na doświadczanie obciążeń stresowych i zapobiegać negatywnym skutkom jakie niosą one za sobą. 

Liczne badania dostarczają nam wiedzy o tym, iż regularny ruch wpływa pozytywnie na nasze ciało. Jego zalety nie kończą się na pomocy w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę odporności organizmu i odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych m.in. nowotworów, zaburzeń układu krążenia czy depresji.  Wysiłek fizyczny wpływa na zwiększenie wydzielania endorfin, które nazywane są „hormonami szczęścia” oraz na obniżenie wydzielania kortyzolu, czyli „hormonu stresu”. W kontekście naszego zdrowia psychicznego nie podlega zatem wątpliwości fakt, że regularnie wykonywany trening fizyczny sprzyja poprawie samopoczucia, co może mieć swoje przełożenie na wzrost poczucia własnej wartości, skuteczności oraz kontroli nad swoim życiem. 

Trenując w celu zmniejszenia udział stresu w naszym codziennym życiu ważne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim powinno to sprawiać Ci przyjemność. Wybrana forma aktywności fizycznej powinna być na tyle atrakcyjna, abyś miał ochotę i motywacje do jej regularnego wykonywania. Bardzo ważne jest to, aby nie była ona wymuszona oraz aby nie wiązała się z rywalizacją, Wówczas może ona nie tylko nie zmniejszać poczucia stresu, ale wręcz przeciwnie okazać się dodatkowym stresorem. 

Ważne jest także, aby aktywność fizyczna była dostosowana do możliwości Twojego organizmu. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, przed podjęciem regularnego treningu skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu oraz fizjoterapeutą. 

Naukowcy są zdania, iż w celu redukcji stresu najskuteczniejsze są intensywne ćwiczenia aerobowe. Ich intensywność powinna być stosunkowo wysoka. Jest to bardzo istotne, bowiem dopiero przy dość dużej (ale nie wycieńczającej!) intensywności dochodzi do zwiększonej produkcji hormonów szczęścia. Zalecane formy aktywności, mające na celu redukcję odczuwanego stresu to m.in: bieganie, taniec, joga, pilates, pływanie, nordic walking czy jazda na rowerze. Nie oznacza to jednak, że spokojne spacery na świeżym powietrzu nie są doskonałym wsparciem dla naszej psychiki – pozwalają się one bowiem wyciszyć i zrelaksować, co także wypływa na redukcję stresu. 

Bibliografia:

Barbara Gieroba „Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze”

Joanna Konczanin „Sposoby na stres” 

Inne wpisy