2023-02-04 0 minut czytania

Pierwsza wizyta u psychologa

Przeżywasz trudny czas? W Twoim życiu wydarzyło się coś traumatycznego? Może odczuwasz ciągłe napięcie, stres czy lęk? Nie radzisz sobie? Nie panujesz nad emocjami? Brakuje Ci siły i motywacji? Utknąłeś w martwym punkcie w zmaganiach ze swoimi trudnościami?
Przeszła Ci przez głowę myśl, że potrzebujesz pomocy kogoś z zewnątrz? Może ktoś z Twojej rodziny bądź kręgu znajomych to zasugerował?

Najważniejsze są Twoje odczucia – jeśli doświadczasz niepokoju, dotychczasowe funkcjonowanie niekorzystnie się zmieniła, forma psychiczna spadła i zmagasz się z trudnościami, których nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie prawdopodobnie psycholog będzie mógł Ci pomóc.

W pewnych momentach naszego życia sposoby, które pomagały nam zmagać się z trudnościami życia codziennego oraz wsparcie bliskich osób okazują się być niewystarczające. Czasami znajdujemy się w danej sytuacji po raz pierwszy, a rodzina i znajomi nie mający profesjonalnej wiedzy i kompetencji z zakresu psychologicznej sfery życia nie potrafią nam pomóc.

Wiele osób wstydzi się zgłosić po specjalistyczną pomoc. Boją się być ocenione i wyśmiane. Często w głowie pojawia się przekonanie, że jeśli same sobie nie radzą to są „nienormalne”, „dziwne” czy „gorsze”. Nierzadko obawy dotyczą tego, że jeśli ktoś z otoczenia dowie się, że spotykają się z psychologiem odbije się to na problemach w szkole, pracy czy kręgu znajomych. Niekiedy osoby doświadczają także lęku przed oceną ze strony samego specjalisty. Nie martw się o to – podstawowym zadaniem psychologa jest zapewnienie Ci podczas wizyty poczucia bezpieczeństwa. Specjaliści z zakresu ochrony zdrowia psychicznego objęci są obowiązkiem przestrzegania tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że fakt tego, że jesteś na wizycie oraz wszystko to czym podczas niej opowiesz jest poufne (musisz jednak wiedzieć, że istnieją pewne wyjątki – psycholog może zostać zwolniony z tajemnicy zawodowej przez sąd podczas procesu karnego oraz w sytuacji poważnego zagrożenia zdrowia lub życia klienta i innych osób).

Kolejną częstą obawą, która pojawia się przed pierwszą wizytą u psychologa jest fakt, że nie do końca potrafimy nazwać to co czujemy i sprecyzować o co właściwie nam chodzi. Postaraj się o tym nie myśleć – przecież idąc do lekarza też nie zawsze wiesz co Ci dolega i oczekujesz od niego odpowiedzi na to pytanie. Pierwsza wizyta bądź wizyty u psychologa to tak zwane konsultacje psychologiczne. Podczas tych wstępnych spotkań zbierany jest dokładny wywiad – pytania będą dotyczyły różnych sfer Twojego życia. Specjalista będzie chciał Cię nieco lepiej poznać, dowiedzieć się w jakim momencie życia jesteś, czym się zajmujesz, co i kto Cię otacza. Możesz spodziewać się pytań o wiek, szkołę czy pracę o to jak sobie radzisz w tych sferach, o to gdzie i z kim mieszkasz, jakie masz relacje z innymi ludźmi. Musisz wiedzieć, że psycholog nie pyta o to z czystej ciekawości. Celem wywiadu jest określenie Twojego poziomu satysfakcji i stresu doświadczanego w poszczególnych sferach, po to, aby podczas dalszej pracy działać w taki sposób, aby satysfakcję maksymalnie zwiększać, a stres obniżać. Dzięki zebraniu dokładnego wywiadu specjalista jest w stanie dobrać dla Ciebie najodpowiedniejszą metodę pomocy – może zalecić uczęszczanie na wsparcie psychologiczne, psychoterapię, interwencję kryzysową czy wizytę u lekarza psychiatry.

Pamiętaj o tym, że podczas wizyty Ty stawiasz granicę swojego komfortu – jeśli usłyszysz pytanie, na które nie chcesz udzielać odpowiedzi, powiedz o tym specjaliście. Sam także możesz zadawać pytania o wszystko co wydaje Ci się ważne.

To naturalne, że stresujesz się przed pierwszą wizytą u psychologa, ale pamiętaj, że umówienie się na nią jest wyrazem Twojej ogromnej odwagi i woli walki o swoje zdrowie i komfort psychiczny.

Inne wpisy