2023-06-12 3 minut czytania

Odpoczynek – jak odpoczywać, żeby wypoczywać?

Odpoczynek i przerwy od codziennych zajęć – pracy czy nauki są niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego. Przyjrzymy się dzisiaj korzyściom jakie płyną z odpoczynku bowiem ich zrozumienie jest pierwszym krokiem do tego, aby faktycznie móc osiągnąć ten cel, oderwać się od codziennej rutyny, wypocząć i nabrać sił.

 

Nie można przecenić wpływu stresu na zdrowie psychiczne. Wpływ stresorów związanych z pracą także ma niebagatelny wpływ na nasz stan. Stres zaburza równowagę hormonalną w organizmie i może mieć długotrwały wpływ na nasze funkcjonowanie. Przewlekły stres może prowadzić do depresji, lęku i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Brak odpoczynku od pracy może prowadzić także do wielu schorzeń somatycznych, w tym bardzo niebezpiecznych i zagrażających życiu chorób układu krążenia. Bardzo ważne jest zatem, aby nadać priorytet psychologicznym aspektom odpoczynku. Czas na odpoczynek i regenerację jest bowiem niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia duszy i ciała.

Wiele osób nie wypoczywa w ciągu roku i oczekuje na jeden jedyny wyjazd i wielkie wakacje. Psychologowie sugerują jednak, że tygodniowy wyjazd może nie wystarczyć, by zapomnieć o stresorach związanych z pracą. Na przestrzeni całego roku to nieco za mało. Warto pamiętać o tym, że wypoczynek to nie tylko urlop. Zaniedbywanie codziennego relaksu może prowadzić do wypalenia zawodowego i obniżenia samopoczucia psychicznego. Obowiązkowym punktem naszego każdego dnia powinien być czas dla siebie i choćby chwilowe oderwanie się od obowiązków.

Zbliżają się wakacje – czas, kiedy wielu z nas wyjedzie ze swoich domów, aby poznawać nowe zakątki świata. Podróżowanie podczas wakacji może mieć znaczące korzyści psychologiczne. Oderwanie się od codzienności poprzez poznawanie nowych miejsc poprawia nastrój i zwiększa poziom odczuwanego szczęścia. Wiele osób odczuwa po powrocie większą energię do działania, przypływ kreatywności i produktywności.

Bardzo ważnym aspektem odpoczynku, w kontekście psychologicznym jest umiejętność oderwania się od technologii. Stałe bycie „online” nie sprzyja wypoczynkowi. Niestety, wiele osób nie odłącza się całkowicie od pracy w czasie wolnym, stale są one na „dyżurze” sprawdzając służbowego maila czy odbierając telefony od przełożonych i współpracowników. Może to mieć negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne, robiąc tak nie jesteśmy w stanie w pełni się zrelaksować i naładować baterii.

Kolejną ze strategii maksymalizacji psychologicznych korzyści z wakacji jest praktykowanie w czasie ich trwania uważności – bycia w pełni obecnym i świadomym swoich uczuć, myśli i bodźców płynących z ciała oraz wykorzystywanie technik relaksacyjnych. Poprzez włączenie praktyk relaksacyjnych do codziennej rutyny możemy się wyciszyć i osiągnąć poczucie wewnętrznego spokoju. Być może czas urlopu to dobry moment na spróbowanie medytacji lub wybranie się na zajęcia jogi?

Podczas urlopu rozumianego jako odpoczynek, warto jest także zadbać o to by obfitował on w aktywności przynoszące nam radość. Doskonałym pomysłem jest spędzanie czasu na łonie natury i aktywny wypoczynek – nie muszą być to wyczynowe sporty, niektórym wystarczyć powinny spokojne spacery czy wędrówki.

Dobrych wakacji!

Inne wpisy