2023-07-17 3 minut czytania

Techniki oddechowe

Techniki oddechowe to zestaw praktyk, które koncentrują się na kontrolowaniu i manipulowaniu oddechem w celu osiągnięcia różnych korzyści. Koncentrując się na głębokim, świadomym oddychaniu możesz aktywować reakcję relaksacyjną organizmu, zmniejszyć stres i zwiększyć poczucie spokoju.

 

Techniki oddechowe były używane od wieków w różnych kulturach i tradycjach, w tym w jodze, medytacji i sztukach walki. Obecnie bardzo często stosują je sportowcy i personel wojskowy w celu zwiększenia koncentracji, radzenia sobie ze stresem i regulowania emocji. Istnieje wiele różnych sposobów świadomego oddychania. Możesz je zastosować w różnych sytuacjach i do różnych celów.

Techniki oddechowe

Na przykład technika 4-7-8, spopularyzowana przez dr Andrew Weila, polega na liczeniu do czterech i wdychaniu powietrza przez nos, następnie liczenie do siedmiu i wstrzymywaniu oddechu, a następnie liczenie do ośmiu i jednoczesne wydychanie powietrza przez usta.

Jedną z najbardziej znanych technik oddychania jest oddychanie głębokie. Znane jest ono również jako oddychanie przeponowe. Technika ta polega na powolnych, głębokich oddechach, pełnym wypełnieniu płuc i umożliwieniu rozszerzenia przepony.

Inną popularną techniką oddychania jest naprzemienne oddychanie nozdrzy, które jest powszechnie praktykowane w jodze. Technika ta polega na wdychaniu powietrza przez jedno nozdrze, podczas gdy drugie zaciśnięte jest kciukiem, a następnie wydychaniu powietrza przez przeciwległe nozdrze.

Oddychanie pudełkowe – inna nazwa, z którą możesz się spotkać to oddychanie kwadratowe jest kolejną skuteczna techniką, którą możesz zastosować. Spróbuj policzyć do czterech i wykonać wdech, a następnie policz do czterech, powstrzymaj oddech i następnie również licząc do czterech wydychaj powietrze.

Techniki oddychania zostały szeroko zbadane. Badania wykazały ich skuteczność w zmniejszaniu stresu, poprawie koncentracji i promowaniu relaksu. Praktykując świadome oddychanie możesz kultywować uważność i zwiększać swoją samoświadomość. Stosując je możesz poprawić swoją regulację emocjonalną i poprzez skupianie uwagi na sobie przyczynić się do wzrostu wewnętrznego spokoju.

Skuteczność

Aby ćwiczenia były skuteczne muszą być regularne. Warto wykonywać je dwa razy dziennie. Należy zadbać o to, aby nie działać z pełnym żołądkiem. Dobrze jest wykonywać ćwiczenia oddechowe przed posiłkiem lub przynajmniej godzinę po ostatnim. Przed przystąpieniem do ćwiczeń oddechowych należy rozluźnić mięśnie szyi. Warto wykonać kilka ruchów. Wskazane są swobodne skręty głowy w prawo i w lewo, ruch okrężny głową oraz chowanie głowy w ramionach. Podczas ćwiczeń należy zachować swobodną pozycję ramion i barków. Ważne jest, aby nie unosić ich nienaturalnie. Głowa powinna być natomiast lekko pochylona do przodu.

Pamiętaj, że chociaż techniki oddechowe mogą być korzystne dla Twojego zdrowia, to nie muszą być one odpowiednie dla wszystkich. W celu zachowania bezpieczeństwa zawsze zalecane jest skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej praktyki oddechowej. Jest to szczególnie istotne jeśli zmagasz się z chorobami układu oddechowego lub innymi problemami medycznymi.

Techniki oddechowe są potężnym narzędziem, które możesz wykorzystać do radzenia sobie ze stresem, poprawy koncentracji i zwiększania ogólnego samopoczucia. Warto zatem zgłębić ten temat i wprowadzić je w swoje życie.

Literatura:

James Nestor „Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki”

PsychoSfera Psycholog Lublin

Inne wpisy