2023-08-21 2 minut czytania

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę

Arteterapia, czyli terapia sztuką jest potężnym narzędziem, które pomaga w odkrywaniu siebie. Ta unikalna forma terapii wykorzystuje tworzenie sztuki jako środek ekspresji i komunikacji. Pozwala zagłębić się w swoje myśli, emocje i doświadczenia w kreatywny i niewerbalny sposób. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów i technik artystycznych ludzie mogą łatwiej dostrzegać i bardziej świadomie przeżywać swoje stany wewnętrzne, zyskiwać wgląd w siebie i znajdować ukojenie.

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę obejmuje szeroko pojęte działania artystyczne, takie jak malowanie, rysowanie czy rzeźbienie. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych środków artystycznych, ta technika terapeutyczna, umożliwia jednostkom przekazywanie i komunikowanie swoich uczuć w sposób, który często wymyka się ekspresji werbalnej, otwierając drzwi do głębokich odkryć na temat własnych emocji, umożliwiając konfrontację z przeszłymi traumami i umożliwiając rozwój osobisty.

Arteterapia jest metodą uniwersalną. Warto jest podkreślić, że nie wymaga ona posiadania technicznych umiejętności i „książkowego posługiwania się środkami wyrazu artystycznego”. Może być ona korzystna dla osób w każdym wieku – od najmłodszych, aż po seniorów. Jest też odpowiednia dla ludzi z różnych środowisk. Wykorzystuje się ją w szpitalach, szkołach czy ośrodkach rehabilitacyjnych. Zachęcając uczniów, pacjentów czy pensjonariuszy, do wyrażania siebie poprzez sztukę, pozwalamy im na to, aby swobodnie mogli zagłębiać się w swoje emocje, myśli i doświadczenia.

Terapia sztuką jest powszechnie uznaną i sprawdzoną metodą terapeutyczną. Jako terapia integracyjna może być stosowana w połączeniu z innymi formami leczenia w celu zwiększenia ogólnego efektu terapeutycznego. Przeprowadzono szeroko zakrojone badania nad tym rodzajem terapii w celu zbadania jego licznych korzyści. Angażowanie się w ekspresję artystyczną łagodzi stres, poprawia funkcje poznawcze, zwiększa poczucie własnej wartości i sprzyja ogólnemu samopoczuciu. 

Łącząc terapię sztuką z dodatkowymi interwencjami, takimi jak poradnictwo psychologiczne, terapia grupowa czy farmakoterapia, powstaje efekt synergiczny. Wykorzystywanie tej metody daje zatem szansę na zmaksymalizowanie korzyści płynących z terapii. 

Niezależnie od tego jakich środków artystycznego używamy, czy chodzi o szkicowanie, malowanie, rysowanie, wyklejanie, lepienie z plasteliny, gliny czy rzeźbienie, warto pamiętać o tym, że to sam akt tworzenia dzieła sztuki może być dla wielu z nas niezwykle oczyszczający. 

Przeczytaj też:

PsychoSfera Lublin / Psycholog Lublin / Psychiatra Lublin

Inne wpisy