2023-09-04 3 minut czytania

Terapia zwierząt

Niemal na każdym kroku czekają na nas stresory, rzeczywistość jest dynamiczna i niekiedy przytłaczająca. Ludzie nieustannie poszukują skutecznych sposobów na poprawę swojego samopoczucia i jakości życia. Coraz większą popularność zyskuję na świecie terapia z udziałem zwierząt. Przyjrzymy się dziś tej fascynującej metodzie.

Terapia zwierząt to intencjonalnie wykreowana interakcja między ludźmi a specjalnie przygotowanymi zwierzętami. Zwierzęta wykorzystywane w placówkach terapeutycznych przechodzą intensywne szkolenie. Są one starannie selekcjonowane w oparciu o ich temperament, niezawodność i zdolność do bezpiecznego wchodzenia w interakcje z różnymi osobnikami i środowiskami. Zazwyczaj są to psy lub konie. W terapii wykorzystuje się też koty, ptaki czy delfiny. Ta technika terapeutyczna ma na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia, wzmacnianie dobrego samopoczucia oraz zmniejszenie poziomu stresu. Zwierzęcy terapeuci zapewniają wsparcie i poczucie bezwarunkowej miłości. Są oni z powodzeniem wykorzystywani w pracy z różnymi grupami społecznymi – dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, żołnierzy przejawiających objawy PTSD czy u seniorów przebywających w domach opieki. 

Jak działa zwierzęca terapia?

Terapia zwierząt zapewnia poprawę samopoczucia dzięki wyzwalaniu endorfin. Są to naturalne substancje chemiczne, które występują w naszym organizmie i odpowiadają za odczuwanie pozytywnego nastroju. Już samo przebywanie w towarzystwie zwierzęcia, głaskanie go czy angażowanie się w zabawę może podnieść samopoczucie. Zmniejsza także lęk, łagodzi poczucie samotności i depresji. Zwierzęta mają wyjątkową zdolność wyczuwania ludzkich emocji. Oferują one nieoceniającą obecność i zapewniając bezpieczną przestrzeń do ekspresji emocjonalnej. Jest to szczególnie korzystne dla tych osób, które mają trudności z tworzeniem więzi społecznych i komunikowaniem się w sposób werbalny. 

Terapia zwierząt przynosi nie tylko korzyści dla zdrowia psychicznego, ale także znaczące korzyści fizyczne. Aktywne zaangażowanie w aktywność ze zwierzętami np. spacer z psem czy pielęgnacja konia, promuje aktywność fizyczną. Poprawia koordynację i zdolności motoryczne. W ten sposób terapia zwierząt staje się przyjemną metodą rehabilitacji dla osób wracających do zdrowia po urazach lub radzących sobie z przewlekłymi chorobami.

Dogoterapia wydaje się być najczęstszą formą zwierzęcej terapii. W ostatnich latach uznanie zyskuje też hipoterapia, czyli terapia koni. Interakcja z końmi, czy to poprzez jazdę konną, czy samo wykonywanie ćwiczeń przygotowawczych, poprawia równowagę, postawę i siłę mięśni. Co więcej, więź utworzona między ludźmi a końmi sprzyja budowaniu zaufania, empatii i cierpliwości. Dzięki temu umożliwia ona rozwijanie umiejętności regulacji emocji i skuteczniejsze pokonywanie trudności i wyzwań.

Terapia z udziałem zwierząt – dlaczego warto?

Terapia zwierząt jest potężną i wszechstronną interwencją, która zyskuje uznanie ze względu na szerokie korzyści. Wykorzystując uzdrawiającą moc zwierząt, ludzie mogą doświadczyć poprawy samopoczucia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Niezależnie od tego, czy jest to merdający ogon, delikatne drżenie czy ufne spojrzenie, zwierzęta mają niezwykłą zdolność oferowania komfortu, radości i towarzystwa. Dlaczego więc nie skorzystać z uzdrawiającego dotyku terapii zwierząt i wyruszyć w podróż ku lepszym samopoczuciu?

Ważne jest, aby pamiętać, że terapia zwierzęca nie zastępuje tradycyjnych interwencji medycznych lub psychologicznych. Działa ona jako podejście uzupełniające, które wzmacnia ogólny proces terapeutyczny. 

Psychosfera Lublin / Psycholog Lublin / Psychiatra Lublin / Terapia Lublin

Inne wpisy