2023-10-02 2 minut czytania

Najciekawsze eksperymenty psychologiczne: test pianki.

Dziś w cyklu „Najciekawsze eksperymenty psychologiczne”  opowiemy o historii pewnego fascynującego badania psychologicznego, które zostało przeprowadzone z udziałem… pianek Marshmallow!

 

 

To bardzo interesujące badanie przeprowadził w latach sześdziesiątych ubiegłego wieku psycholog Walter Mischel z Uniwersytetu Stanforda. Jego celem było zbadanie samokontroli i zdolności dzieci do odkładania nagrody i gratyfikacji na później. Badanie rozpoczęto od grupy czterolatków. Dzieci zostały zaproszone do specjalnego pokoju, gdzie na stoliku znajdowała się jedna pianka Marshmallow.

Na czym polegało zadanie?

Dzieciom, które uczestniczyły w eksperymencie powiedziano, że jeśli będą w stanie poczekać ze zjedzeniem pianki do momentu powrotu badacza, otrzymają nagrodę w postaci dwóch pianek. Psycholog opuścił więc pokój, dając dzieciom wolną rękę. Co się stało? Niektóre z dzieci postanowiły natychmiast zjeść piankę, nie patrząc na obietnicę nagrody. Częśc z nich jednak, wykazało się niewyobrażalną samokontrolą i cierpliwie poczekało, aż badacz wróci z większą ilością słodkości. Zachęcamy do obejrzenia filmików, które wiele osób nagrywa i umieszcza w Internecie, próbując powtórzyć eksperyment Mischela w domowych warunkach 😉

Eksperyment nie zakończył się jednak w tym miejscu. Dzieci, które uczestniczyły w badaniu, były przez kolejne lata poddawane obserwacji. Obserwacje te doprowadziły badaczy do interesujących wniosków. Ujawniono bowiem pewną korelację między zachowaniem uczestników podczas tego badania, a ich dalszymi losami. Okazało się, że te dzieci, które miały większą samokontrolę i potrafiły poczekać na większą nagrodę, miały łatwiej osiągąć sukcesy w przyszłości. Wykazywały one lepsze wyniki w szkole, były bardziej zdyscyplinowane i konsekwentne w realizacji swoich celów.

Wnioski płynące z testu pianki.

Eksperyment Mischela pokazuje nam, że zdolność odkładania natychmiastowej satysfakcji na rzecz długoterminowych korzyści jest kluczowa w osiąganiu sukcesu w różnych dziedzinach życia. Możemy zatem wyciągnąć z tego eksperymentu ważne wnioski dla naszego codziennego funkcjonowania. Choć może się to wydawać trudne, samokontrola jest cechą, którą każdy z nas może ćwiczyć i rozwijać. Możemy zacząć od małych kroków, takich jak ograniczenie korzystania z telefonu czy kontroli nad spożywaniem słodyczy. Stopniowo, dzięki konsekwencji i samodyscyplinie, możemy osiągnąć większe cele i korzyści.

Inne wpisy