2023-10-10 2 minut czytania

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Dziś ważny dzień! Czy wiecie, że 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego?

Zdrowie psychiczne dotyczy nas wszystkich. Nie zna granic wieku, płci, rasy czy pochodzenia społeczno-ekonomicznego. Jest kluczowym aspektem naszego dobrostanu. 

Dzisiejsza data to dobra okazja, żeby przypomnieć o tym jak ważne jest promowanie zdrowia psychicznego oraz zmniejszanie piętna i nieporozumień, które go dotyczą i nierzadko utrudniają ludziom poszukiwanie wsparcia, którego potrzebują.

Jednym z podstawowych aspektów tego dnia jest promowanie dobrego samopoczucia psychicznego i dbania o siebie. Co zatem możemy zrobić, aby zadbać o swój dobrostan psychiczny?

Przede wszystkim – podejmujmy wysiłki, aby niwelować skutki codziennych stresów i lęków.  Dbajmy o odżywczą, zbilansowaną, zdrową dietę i priorytetowo traktujmy kwestię higieny snu. Połączenie tych dwóch aspektów zapewnia naszemu ciału i umysłowi paliwo potrzebne do działania i rozwoju. 

Zadbajmy o codzienną dawkę ruchu. Pamiętajcie, to nie musi być wyczynowy sport, wystarczy spacer. Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia nasze zdrowie fizyczne, ale także uwalnia endorfiny – naturalne substancje chemiczne, poprawiające nastrój. W ten prosty sposób możemy zwiększyć poczucie szczęścia i zadowolenia. Angażujmy się także w wyciszające aktywności – praktykowanie jogi, medytacji czy ćwiczeń uważności to dobra droga to zadbania o swoje samopoczucie. Włączając te praktyki do naszej codziennej rutyny, tworzymy przestrzeń dla ukojenia trudów życiowych wyzwań.

Ogromne znaczenie ma właściwa edukacja i kultywowanie świadomości w temacie zdrowia psychicznego. Szalenie ważnym aspektem jest przeciwdziałanie szkodliwym skutkom stygmatyzacji związanej z problemami zdrowia psychicznego. Dbajmy o to, aby szerzyć wiedzę i nie rozpowszechniać szkodliwych mitów, przekonań i stereotypów na temat zaburzeń zdrowia psychicznego.  

Kiedy widzimy, że ktoś potrzebuje wsparcia, zachęcajmy go do szukania profesjonalnej pomocy, ale sami także nie bądźmy bierni i obojętni. Wszyscy posiadamy niezwykłą moc podnoszenia na duchu naszych najbliższych. Coś tak pozornie skromnego, jak zwykła, ale szczera i empatyczna rozmowa może być kluczowym pierwszym krokiem w kierunku ich powrotu do zdrowia.

Kreujmy świat, w którym zdrowie psychiczne jest traktowane priorytetowo! 

Inne wpisy