2023-10-24 2 minut czytania

Afirmacje – czy to ma sens?

Chyba każdy z nas zetknął się w ostatnim czasie z tematyką afirmacji. Czym one właściwie są i czy faktycznie działają?

 

Afirmacje są techniką psychologiczną, której podstawowym założeniem i celem jest wzmacnianie pozytywnego myślenia i podnoszenie pewności siebie. Jednak, jak każda metoda, stosowanie afirmacji ma zarówno swoje zalety jak i ograniczenia. Niepodważalną możliwością jaka płynie ze stosowania afirmacji jest wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu poprzez koncentrację na celach i budowaniu pozytywnych przekonań.

Afirmacje mogą zwiększać naszą pewność siebie, pomagając nam przezwyciężać lęki i obawy.  Ich niewątpliwą zaletą jest prostota i dostępność. Mogą być one używane niemal w dowolnym miejscu i czasie. Nie wymagają wielkiego wysiłku, dużej ilości wolnego czasu czy nakładów finansowych. Ich  regularne stosowanie może utrwalać pozytywne przekonania i myśli, co może być niezwykle pomocne w poprawie naszego samopoczucia i utrzymywaniu emocjonalnej równowagi. 

Stosowanie afirmacji ma jednak również wady i ograniczenia. Niejednokrotnie usłyszeć można opinie, że są one sztuczne. Niektórym osobom może być trudno uwierzyć w tezy zawarte w afirmacjach. Może się tak dziać szczególnie wtedy, kiedy są one sprzeczne z ich obecnymi przekonaniami.  Jeśli nie jesteśmy w stanie uwierzyć w to, co mówimy sobie w afirmacjach, faktycznie mają one niewielkie szanse na to, aby być skuteczne w poprawie naszego samopoczucia. Co więcej mogą one nawet prowadzić do frustracji i zwiększać poczucie braku sensu. Inną wadą stosowania afirmacji jest możliwość wprowadzania do naszego życia fałszywych przekonań. Może się tak wydarzyć zwłaszcza wówczas, gdy są one używane bez refleksji lub są niewłaściwie sformułowane. Nie możemy „wmawiać” sobie rzeczy, które nie są możliwe do zrealizowania i liczyć na to, że to wystarczy. Samo to, że będziemy powtarzać sobie, że jesteśmy szczupli czy bogaci nie spowoduje zrzucenia nadmiarowych kilogramów, a oszczędności na koncie nie zaczną się magicznie mnożyć. Jeśli nie jesteśmy świadomi potencjalnych szkodliwości lub nieprawdziwości naszych afirmacji, możemy wprowadzić do naszego umysłu negatywne przekonania, które mogą przeszkadzać zamiast pomagać. 

Podsumowując, stosowanie afirmacji może przynieść wiele korzyści, takich jak wzrost pewności siebie i poprawa samopoczucia. Niemniej jednak, powinniśmy być świadomi zarówno zalet, jak i wad tej metody. Aby cieszyć się z walorów tej techniki, ważne jest, aby stosować afirmacje z umiarem, zachowując równowagę i krytyczny osąd i refleksję. 

Inne wpisy