2023-12-12 2 minut czytania

Budowanie poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości jest bardzo istotnym elementem psychologicznego dobrostanu każdego z nas. To jak widzimy sami siebie ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i jakości życia. Czym ono właściwie jest?

Poczucie własnej wartości odnosi się do sposobu, w jaki postrzegamy siebie, a także do tego jak oceniamy swoje umiejętności, osiągnięcia i ogólnie wartość jako osoby. Na wstępie warto zaznaczyć, że poczucie własnej wartości nie jest stałe i może ulegać zmianom w zależności od różnych czynników. Kształtuje się ono w wyniku naszych doświadczeń życiowych, między innymi wychowania oraz interakcji z innymi ludźmi. Gdy poczucie własnej wartości nie zostanie rozwinięte w dostatecznym stopniu, może mieć to swoje konsekwencje dla naszego ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego. 

Jednym z istotnych aspektów poczucia własnej wartości jest akceptacja samego siebie. Czasami wydajemy się o tym zapominać, ale przecież każdy z nas ma swoje mocne strony, ale i te, które uważa za słabsze. Warto jest nauczyć się rozpoznawać, które z nich są możliwe do ewentualnej zmiany czy korekty, a niektóre z nich zaakceptować. Akceptacja samego siebie – tego nawet w naszych własnych oczach niedoskonałego daje nam wolność i pozwala korzystać ze swojego pełnego potencjału, bez obaw o ocenę ze strony innych osób. 

Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości?

Wzmacnianie poczucia własnej wartości odbywa się przede wszystkim za sprawą dbania o swoje potrzeby emocjonalne i fizyczne. To właśnie, kiedy stawiamy siebie na pierwszym miejscu, pozwalamy sobie na odpoczynek, relaks i spełnianie swoich marzeń i pasji, budujemy poczucie własnej wartości i tym samym zwiększamy swoje zadowolenie z życia i samych siebie.

Warto również pamiętać, że poczucie własnej wartości nie powinno być oparte na porównywaniu się z innymi. Z jednej strony porównywanie się jest dla nas bardzo naturalne – to między nimi dzięki niemu czerpiemy o sobie i świecie wiele bardzo ważnych informacji. Każdy człowiek jest jednak jedyny w swoim rodzaju i ma swoje własne umiejętności, talenty i drogę życiową. Skupienie się na własnych osiągnięciach i celach, bez potrzeby rywalizacji z innymi, pozwala nam budować zdrowe poczucie własnej wartości. 

Regularne dbanie o nasze poczucie własnej wartości i rozwijanie go jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa to na jakość naszego życia i relacje z innymi osobami. Zrozumienie, akceptacja i szacunek dla samego siebie stanowią podstawę dobrego samopoczucia psychicznego.

Co pozwala Wam na budowanie poczucia własnej wartości i skuteczności? Zachęcamy do refleksji na ten temat!

Inne wpisy