2024-01-27 3 minut czytania

Czym są ataki paniki: jak je rozpoznać i czy można ich unikać?

Ataki paniki opisywane są jako intensywne epizody przytłaczającego strachu lub niepokoju. Mogą być one paraliżujące dla osób, które ich doświadczają. Zagłębimy się dziś w ten temat, poruszymy tematykę przyczyn ataków paniki, poznamy ich typowe objawy a także skuteczne strategie radzenia sobie. Rzucając światło na ten często źle rozumiany stan, postaramy się zwiększyć świadomość i dostarczyć przydatnych wskazówek dotyczących radzenia sobie z atakami paniki.

Ataki paniki: przyczyny

Nie ma jednej przyczyny, która byłaby jednoznacznie odpowiedzialna za to zjawisko. Ataki paniki mogą wynikać z różnych czynników. Często u ich podłoża leżą zaburzenia zdrowia psychicznego tj. szeroko pojęte zaburzenia lękowe lub specyficzne fobie. Ponadto zewnętrzne czynniki stresogenne, takie jak trauma, poważne zmiany życiowe lub przewlekły stres, mogą wywoływać te epizody. Czynniki biologiczne, takie jak historia rodziny lub brak równowagi neuroprzekaźników w mózgu, mogą również przyczyniać się do podatności danej osoby na ataki paniki.

Ataki paniki: objawy

Często zgłaszane symptomy, towarzyszące atakom paniki to szybkie bicie serca, duszność, ból lub ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie mięśni oraz uczucie zbliżającej się zagłady czy pewnego rodzaju odrealnienia i oderwania od rzeczywistości. Osoby doświadczające ataków wiążą je także z intensywnym poceniem się, nudnościami, dreszczami i uderzeniami gorąca.

Strategie radzenia sobie

Ataki paniki mogą być niepokojące, ale istnieją liczne strategie mogą pomóc w odzyskaniu kontroli i zminimalizowaniu występowania takich epizodów. Przedstawiamy kilka mechanizmów radzenia sobie:

1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Jest to podejście terapeutyczne, które koncentruje się na ocenie i przekształcaniu negatywnych wzorców myślowych, które to przyczyniają się do ataków paniki. Uczestnictwo w terapii prowadzonej w tym nurcie wyposaża osoby w narzędzia służące niejako do kwestionowania irracjonalnych przekonań, co przyczynia się do lepszego radzenia sobie z lękiem i rozwijania skutecznych mechanizmów radzenia sobie. 

2. Techniki głębokiego oddychania mogą przyczynić się do zmniejszenia intensywności ataków paniki. Powolne i głębokie oddechy, wdychanie powietrza przez nos i wydychanie przez usta, sprzyja relaksacji i reguluje wzorce oddychania, zmniejszając przez to intensywność objawów paniki.

Więcej o technikach oddechowych przeczytasz tutaj:

3. Modyfikacje stylu życia. Regularne ćwiczenia, zrównoważona dieta, wystarczająca ilość snu i stosowanie technik redukcji stresu, takie jak medytacja czy joga, mogą znacznie złagodzić objawy ataków paniki. Angażowanie się w działania promujące relaks i dbanie o siebie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia i zmniejszenia prawdopodobieństwa występowania ataków paniki.

Czy są na to leki?

Kiedy podejrzewasz, że doświadczasz ataków paniki, nie zwlekaj i zgłoś się na konsultację lekarską w celu prawidłowej oceny, diagnozy i jeśli będzie to wskazane otrzymania recepty na lekarstwa. W niektórych przypadkach psychiatrzy przepisują leki, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub benzodiazepiny, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami ataków paniki. 

Ataki paniki mogą być uciążliwe i niepokojące, ale dzięki odpowiedniej wiedzy i strategiom ludzie mogą nauczyć się nimi zarządzać i je przezwyciężać. Identyfikując przyczyny i objawy oraz stosując skuteczne mechanizmy radzenia sobie, możliwe jest odzyskanie nad nimi kontroli i prowadzenie satysfakcjonującego życia. Pamiętaj, że szukanie wsparcia u specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego a także u swoich bliskich może zapewnić nieocenione wskazówki i pomoc na drodze do przezwyciężenia ataków paniki.

Inne wpisy