2024-04-08 0 minut czytania

Wiosna!

Wiosna to czas odnowy i wzrostu.  Kiedy za oknem robi się coraz cieplej i bardziej zielono, wiele osób odczuwa przypływ siły i energii. Ta pora roku może mieć pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dłuższy dzień i wyższe temperatury powodują u wielu osób wzrost motywacji do działania.

 

 

Przy większej ilości godzin dziennych i wyższych temperaturach ludzie są często bardziej zmotywowani do wyjścia na zewnątrz i ruchu na świeżym powietrzu. Przynosi to szereg korzyści zdrowotnych m.in. poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, poprawę kondycji fizycznej – siły, szybkości, gibkości.

Wiosna może mieć również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Dłuższe dni i większa ekspozycja na światło słoneczne wielu osobom pomagają w regulacji naturalnego cyklu snu i czuwania organizmu. Zimą, kiedy ciemno robi się już po południu część z nas odczuwa znaczący spadek energii w porównaniu do miesięcy letnich.

Światło słoneczne stymuluje również produkcję witaminy D, która jest ważna dla naszego zdrowia. Przyczynia się nie tylko do poprawy kondycji układu kostnego, ale jak pokazują ostatnie badania, wpływa także na poprawę naszego stanu psychicznego.

Potencjalny wpływ poziomu witaminy D na nasz nastrój jest przedmiotem licznych badań prowadzonych w ostatnich latach. Istnieje szereg dowodów na to iż obniżony poziom i niedobory witaminy D mogą być jednym z czynników prowadzących do obniżenia nastroju.

W kilku badaniach klinicznych wykazano skuteczność suplementacji witaminy D w leczeniu depresji.

Na przełomie 2007 i 2008 roku, w Norwegii przeprowadzono badanie na ponad dziesięciotysięcznej grupie pacjentów, które wykazało, iż niski poziom witaminy Dmoże predysponować do wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Ciekawe jest, że związek ten był większy wśród kobiet.

W innym badaniu porównano poziom witaminy D3 u pacjentów, którzy mają za sobą próbę samobójczą i leczą się psychiatrycznie z osobami, u których także postawiono diagnozę depresji, ale nie próbowali oni dokonać samobójstwa. Grupą kontrolą były osoby zdrowe, nie wykazujące zaburzeń zdrowia psychicznego. Wyniki badań zobrazowały, iż w grupie pacjentów, którzy próbowali odebrać sobie życie, średni poziom witaminy D3 był znacznie niższy niż w grupie osób chorych na depresję, które nie przeprowadziły próby samobójczej oraz w grupie kontrolnej. Aż u 58% pacjentów z próbą samobójczą stwierdzono wysoki niedobór witaminy D3. W grupie osób chorujących na depresję, które nigdy nie próbowały popełnić samobójstwa, niedobór witaminy D3 dotyczył tylko 29% badanych.

Chociaż istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, w tym poziom witaminy D, związek między nimi jest niezwykle złożony i wymaga dalszych badań. Niemniej jednak jasne jest, że dostęp do światła słonecznego, będącego źródłem witaminy D jest ważny dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

Ważne jest, aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy D poprzez ekspozycję na światło słoneczne lub jej suplementację. Należy jednak pamiętać, że suplementacja witaminy D powinna odbywać się pod kierunkiem lekarza i być poprzedzona odpowiednimi badaniami, ponieważ nadmierny poziom witaminy D może mieć negatywne skutki zdrowotne, podobnie jak jej niedobór.

 

 

Literatura:

Witamina D a zdrowie psychiczne, Marlena Dudek-Makuch

https://chc.com.pl/witamina-d-a-zdrowie-psychiczne-depresja/ dostęp 2.05.2023

Inne wpisy