2024-06-03 2 minut czytania

Jak to co jemy wpływa na to jak się czujemy?

Mówiąc o wpływie jedzenia na nasze funkcjonowanie najczęściej koncentrujemy się na kondycji, sile czy wyglądzie, zapominając o czynnikach psychologicznych. Liczne badania naukowe wskazują, że to, co oraz jak jemy, ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój oraz poczucie dobrostanu psychicznego. Po jedzenie sięgamy nie tylko po to, aby zaspokoić głód czy pragnienie. Jakie pełni ono funkcje? Przeczytajcie! 

KULTURA

Jedzenie pełni bardzo ważną funkcję społeczno-kulturową. Niekiedy jemy zbyt dużo, nie dlatego, że tego potrzebujemy, ale w celu zacieśniania więzi towarzyskich, celebrowania świąt czy podtrzymywania tradycji. 

REGULACJA EMOCJI 

Często jemy, aby redukować emocje, które nie są dla nas przyjemne, ale także by poprawiać sobie nastój lub nie dopuścić do jego obniżenia. Mówimy wówczas o jedzeniu emocjonalnym. Spożywanie produktów o wysokiej zawartości cukrów i tłuszczów może przyczynić się do aktywacji w mózgu ośrodka nagrody, który odpowiada za regulowanie nastroju i odczuwanie przyjemności. Efekt zjedzenia paczki chipsów czy tabliczki czekolady nie jest co prawda długotrwały, ale na krótką metę pozwala zmniejszyć napięcie i zwalczyć stres. 

Jedzenie emocjonalne może stanowić źródło poważnych problemów. Taka strategia nie sprawdza się jako długofalowy sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Może prowadzić do nadwagi i otyłości, które niosą za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych w tym negatywny wpływ na nastrój i kondycję psychiczną. 

STRES

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z nim jest odpowiednia dieta. Zdrowe nawyki żywieniowe pomagają zmniejszać nadmierny apetyt lub stymulować go w przypadku jego braku w szczególnie trudnych momentach naszego życia. Przewlekły stres w połączeniu z niedoborami pokarmowymi może być czynnikiem zwiększającym podatność na depresję.

 Za nasze dobre samopoczucie i stabilny nastrój odpowiedzialna jest m.in. serotonina – neuroprzekaźnik, który powstaje z tryptofanu. Bogate w ten aminokwas są produkty białkowe, chude mięsa oraz ryby, jajka, rośliny strączkowe, pestki dyni, mleko i jego przetwory tj. sery. Aby mógł on przekształcić się w serotoninę niezbędna jest między innymi witamina B6. Dlatego też jej niedobór może skutkować obniżeniem nastroju, a nawet depresją. Dostarczyć jej możemy między innymi wraz z tłustymi rybami, mięsem drobiowym, bananami i suszonymi owocami.

Dieta dostarcza organizmowi składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i zachowania równowagi emocjonalnej. To co i jak jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Odpowiednio zbilansowana dieta przyczynia się nie tylko do wzmocnienia naszej kondycji fizycznej, ale i psychicznej. 

Inne wpisy