2024-06-10 2 minut czytania

Sesja! Techniki wspomagające efektywną naukę.

Czujesz na sobie widmo nadchodzącej sesji? Jest to stresujący i przytłaczający czas dla wielu studentów, ale istnieje kilka metod, które mogą pomóc przetrwać ten wymagający okres. Aby skutecznie poruszać się po sesji egzaminacyjnej, ważne jest opracowanie strategii radzenia sobie ze stresem, optymalizacji czasu nauki i utrzymania zdrowego stylu życia.

 

 

 

 

Techniki skutecznej nauki

Jedną z metod, która pozwoli na spokojne przejście sesji egzaminacyjnej jest stworzenie harmonogramu nauki i co ważniejsze – konsekwentne trzymanie się go. Warto jest zastanowić się jak podzielić naukę. Przeznaczyć określone bloki czasu na konkretne partie materiału czy przedmioty. Tworząc harmonogram minimalizujemy ryzyko przeszacowania ilości materiału bądź niedoszacowania potrzebnego na jego opanowanie czasu. Możemy uniknąć wkuwania na pamięć i pod presją czasu, które często przynosi odwrotny efekt i pustkę w głowie podczas egzaminu. W przygotowywaniu i trzymaniu się harmonogramów mogą pomóc kolorowe kalendarze, planery. Warto też poszukać dedykowanych aplikacji mobilnych.

Dobrym pomysłem, który z pewnością jeszcze niejednokrotnie zaowocuje w naszym życiu jest opanowanie i ćwiczenie technik aktywnego uczenia się. Są to działania takie jak podsumowywanie przyswojonych treści własnymi słowami np. przed lustrem czy nagrywając, tworzenie wierszyków, fiszek, rysunków, które ułatwiają zapamiętywanie.

Warto także spróbować nauki wspólnej. Może być to nie tylko milej spędzony czas, ale i efektywniej. Tłumaczenie treści komuś innemu także sprawia, że lepiej go zapamiętujemy. Warto też zadbać o tworzenie grupek wspierających się w nauce czy korzystanie z korepetycji czy konsultacji z nauczycielami akademickimi.

Bardzo ważne jest, aby podczas nauki dbać o siebie i przede wszystkim robić sobie przerwy. Podczas sesji egzaminacyjnej często zdarza się, że studenci zarywają noce. Nie warto tego robić, silnie eksploatuje to organizm, który swoje siły wyczerpuje wówczas na regenerację, a nie przyswajanie nowych treści. Pamiętajmy o higienie snu, spożywaniu odpowiedniej ilości pożywnych posiłków a także o relaks, który pomoże obniżyć poziom napięcia i stresu, których podczas sesji nierzadko mamy pod dostatkiem.

Techniki radzenia sobie ze stresem podczas sesji

Jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem związanym z egzaminami, istnieje kilka technik, które mogą być skuteczne. Należą do nich ćwiczenia oddechowe, medytacja czy ćwiczenie uważności. Nieoceniony może okazać się także sport i aktywność na świeżym powietrzu. Angażowanie się w te praktyki może pomóc uspokoić umysł i zmniejszyć niepokój, umożliwiając podejście do egzaminów z bardziej pozytywnym nastawieniem. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż te metody mogą być pomocne, każdy student jest wyjątkowy i może znaleźć różne strategie, które będą bardziej skuteczne dla niego. Ważne jest, aby eksperymentować z różnymi technikami i znaleźli to, co działa najlepiej.

Warto także zapoznać się z innymi naszymi wpisami, odniszącymi się do tematyki radzenia sobie ze stresem i organizacji czasu:

https://psychosfera.info/2023/06/19/efektywne-zarzadzanie-czasem

Inne wpisy