OSOBY DOROSŁE
WSTĘPNA KONSULTACJA DIAGNOSTYCZNA
(1 x 120 min lub 2 x 60 min)
Proces diagnostyczny rozpoczynamy od spotkania/spotkań z psychologiem, który przeprowadzi wywiad diagnostyczny i zbierze informacje na temat funkcjonowania, zarówno obecnego jak i w przeszłości. Specjalista będzie wykorzystywał kwestionariusz DIVA-5.
Jeśli po konsultacji specjalista będzie miał podstawy, aby podejrzewać, że występujące objawy mogą wynikać z obecności ADHD będzie rekomendował dalszą diagnostykę. W PsychoSferze obejmuje ona cykl spotkań dostępnych w pakiecie.
Koszt wstępnej diagnostyki z wykorzystaniem testu DIVA-5 to 400 zł.
DIAGNOSTYKA PSYCHOMETRYCZNA
Na kolejnym spotkaniu przeprowadzony zostanie test MOXO. Jest to innowacyjne, obiektywne i rzetelne narzędzie, które pozwala na dokładne pomiary czterech podstawowych objawów ADHD (nadruchliwości, trudności w podtrzymaniu uwagi, czasu reakcji oraz impulsywności) oraz szereg innych testów, które specjalista dobierze indywidualnie w oparciu o dane zebrane podczas wywiadu diagnostycznego. Testy psychometryczne są wsparciem w obiektywnej ocenie funkcjonowania. To nieoceniona pomoc w wykluczeniu innych zaburzeń, które mogą być niepoprawnie zdiagnozowane jako ADHD. To bardzo ważne, ponieważ zbliżone do ADHD objawy mogą dawać także inne zaburzenia sfery psychicznej.
OMÓWIENIE OPINII I PODSUMOWANIE
W oparciu o przeprowadzony wywiad i diagnostykę psychometryczną, psycholog przygotuje opinię, która zostanie dokładnie omówiona na trzecim spotkaniu. Będzie to też czas na zadanie pytań i rozwianie wątpliwości dotyczących kolejnych kroków w drodze ku poprawie swojego codziennego funkcjonowania.
Wystawiana przez naszego psychologa opinia sporządzona jest w przystępnym języku, z wyjaśnieniem specjalistycznych sformułowań, tak aby osoba diagnozowana mogła wykorzystać zawarte w niej informacje w jak największym stopniu. Przygotowana opinia psychologiczna będzie też cenną wskazówką dla lekarza psychiatry, który będzie kontynuował proces diagnozy w celu ewentualnego wprowadzenia leczenia farmakologicznego.
DIAGNOZA PSYCHIATRYCZNA
Spotkania z lekarzem psychiatrą mają na celu zebranie dogłębnego wywiadu z pacjentem, wykluczenie innych możliwych przyczyn zaburzeń zachowania tj. inne zaburzenia psychiczne, ewentualne choroby somatyczne. Podczas spotkań zostanie też wykonana analiza testów wykonanych przez psychologa pod kątem diagnozy psychiatrycznej. Końcowym etapem będzie dobranie farmakoterapii bądź zaproponowanie innych rozwiązań terapeutycznych.
Diagnoza psychiatryczna opiera się na dwóch spotkaniach.
Koszt całego procesu diagnostycznego to 1800 zł. Składają się na niego: