2024-01-02 0 minut czytania

Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?

Dla wielu z nas okres noworoczny jest czasem planowania zmian, podejmowania wyzwań i postanowień na najbliższe miesiące. Kolejna, spora grupa ludzi uważa, że noworoczne postanowienia nie mają żadnego sensu i nawet nie próbuje ich robić. Często ta druga postawa jest wynikiem tego, iż w przeszłości nie raz, nie dwa próbowali, ale po kilku dniach czy tygodniach po postanowieniach niewiele zostawało…

Dlaczego się tak dzieje? Powodów może być zapewne mnóstwo, ale z całą pewnością do grona częstych winowajców tego, że szybko rezygnujemy z wprowadzania nowych nawyków jest fakt, iż wyznaczamy sobie cele, których z pewnych względów nie jesteśmy w stanie realnie wprowadzić w życie np. zakładamy, że schudniemy 5 kg w przeciągu tygodnia – co jest mało prawdopodobne, a jeśli nawet się uda to na pewno nie w zdrowy sposób, który w szybkim czasie nie spowoduje powrotu niechcianych kilogramów, może nawet z nadwyżką w postaci efektu jo-jo. Czasem zakładamy, że schudniemy – po prostu schudniemy, nie wiemy dokładnie ile, nie wiemy w jakim czasie, ale schudniemy. Zbyt ogólnie sformułowany cel także może być przyczyną szybkiej utraty motywacji do działania. Często zapominamy również o określeniu działań, które doprowadzą nas do celu – czyli zaplanowaniu co konkretnego zrobimy, aby schudnąć w określonym czasie i określoną liczbę kilogramów np. zaczniemy trenować na siłowni 3 razy w tygodniu, zgodnie z rozpisanym przez trenera personalnego planem i będziemy spożywali posiłki czy to takie, które sami przygotujemy według zaleceń dietetycznych czy korzystając z gotowego cateringu.

Należy pamiętać o tym, że postawienie poprzeczki zbyt wysoko, założenie sobie wygórowanych lub nierealistycznych wymagań co do wprowadzanych zmian może przyczynić się do osiągnięcia odwrotnych rezultatów – doprowadzić do frustracji i rozczarowania.

Pomocnym narzędziem w formułowaniu celów jest model S.M.A.R.T.E.R., którego nazwa jest skrótem utworzonym z pierwszych liter angielskich nazw siedmiu cech dobrze sprecyzowanego celu:
Poprawnie sformułowany cel powinien być więc:

S od SPECIFIC czyli KONKRETNY/JEDNOZNACZNY/SZCZEGÓŁOWY – doprecyzujmy dobrze co chcemy zrobić, jaki jest konkretny rezultat na jakim nam zależy, pomyślmy także na tym jakie będą konsekwencje i koszty niezrealizowania tego celu.
M od MEASURABLE czyli MIERZALNY/MOŻLIWY DO WERYFIKACJI – ta cecha nie pozwala słabnąć naszej motywacji i jest bardzo ważna dla wytrwania w postanowieniu. Ustalając cel używaj konkretów – dat, godzin, dni.
A od ACTION ORIENTED oraz AMBITIOUS czyli ZORIENTOWANY NA DZIAŁANIE I AMBITNY – zadbaj o to, aby mieć przestrzeń do realnego działania i o to, aby cel był na tyle ambitny by wyzwalał energię do działania.
R od REALISTIC – REALNY I OSIĄGALNY – wyznacz cel na miarę swoich możliwości, często właśnie ten podpunkt sprawia, że cele nie są osiągane – są konkretne i mierzalne, ale powyżej naszych faktycznych możliwości. Można nauczyć się dwóch języków w rok? Jasne, ale czy masz dostateczną ilość czasu, pieniędzy i odpowiednie predyspozycje lingwistyczne, aby tego dokonać?
T od TIME-BOUND – OKREŚLONY W CZASIE – oznacza to nic innego jak osadzenie celu w czasie – wyznaczenie konkretnych terminów realizacji jego poszczególnych etapów oraz końcowego efektu.
E od EXCITED – EKSCYTUJĄCY – zadbaj o to, aby realizacja celu była na tyle ekscytująca, abyś dobrze bawił się przy jego realizacji.
R od RECORDED – ZAPISANY – zadbaj o to żeby dokładnie zapisać wszystko co zaplanowałeś z jak największą ilością szczegółów.

Sylwestrowa noc i jej magia, pożegnanie nowego i powitanie starego roku istotnie wpływają na to, że to właśnie wtedy, bardziej niż w innych okresach roku, niektórzy z nas odczuwają potrzebę wprowadzania zmian w życiu. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę, z psychologicznego punktu widzenia data w kalendarzu nie ma większego znaczenia. Zmiany w naszym życiu równie dobrze możemy zacząć od 15 stycznia jak i od 19 grudnia. Pamiętajmy jednak, że aby zmiany były trwałe i efektywne potrzebny jest czas, motywacja zarówno na wewnętrzna, jak i zewnętrzna w postaci korzystania z pomocy dietetyka, psychologa, lektora czy trenera personalnego, którzy będą czuwać nad realizacją naszych celów, które przede wszystkim powinny być jasno określone i doprecyzowane.

Literatura:

„Coaching” A.Cywińska, S.Majewska, K.Piępiak-Kowalska, E.Szwec

Inne wpisy