2024-01-24 2 minut czytania

Czy można żyć bez wsparcia innych?

Caroll Ryff, uznana na całym świecie badaczka dobrostanu psychicznego, podejmowała w swoich pracachpróbę odpowiedzi na pytanie czym jest szczęśliwe życie i zadowolenie z niego. Jej koncepcja nie ogranicza się do biologicznego czy hedonistycznego rozumienia szczęścia, ale ujmuje go w bardzo szerokiej perspektywie. Krótko podsumowując jej wnioski, można powiedzieć, że człowiek jest szczęśliwy, a jego życie jest dobre i wartościowe wtedy, kiedy żyje w zgodzie z własnymi przekonaniami, rozwija się, akceptuję to jakim jest i jest z siebie zadowolony, ma w życiu cel, do którego dąży, nie ma problemów z radzeniem sobie z wymaganiami jakie stawia przed nim życie, potrafi wykorzystać swój potencjał i ma dobre relacje z innymi ludźmi. Skupimy się dziś na ostatnim z poruszanym przez Ryff aspektów – relacjach z innymi.

Wsparcie społeczne odgrywa niezwykle istotną rolę dla naszego dobrostanu psychologicznego. Czym ono właściwie jest? Chodzi m.in. o emocjonalne towarzyszenie na co dzień, ale i w trudnych sytuacjach, takie jak chociażby pocieszanie czy zapewnianie bliskości i obecności. Równie ważne jak wsparcie emocjonalne, jest także to instrumentalne . Pomoc w codziennych zadaniach czy zapewnienie pomocy w postaci materialnej. Kluczowymi elementami udanych relacji interpersonalnych są zatem nie tylko szacunek, zrozumienie i komunikacja, ale właśnie także wzajemne wsparcie emocjonalne i instrumentalne. 

Kiedy mamy zaufanie do innych i wiemy, że możemy na nich polegać, nasze życie staje się bogatsze i bardziej satysfakcjonujące. Pamiętajmy, że nie działa to tylko w jedną stronę. Ważne jest także udzielanie wsparcia innym ludziom, które da nam poczucie spełnienia i wpłynie pozytywnie na naszą psychikę. 

Rozwijajmy zdrowe i satysfakcjonujące relacje społeczne, które będą stanowiły wsparcie w naszym życiu. Dbajmy o utrzymywanie bliskich więzi z rodziną, przyjaciółmi oraz współpracownikami. Pamiętajmy też o tym, że relacje z innymi nie ograniczają się jedynie do tych najbliższych. Okazuje się, że równie ważne co posiadanie więzów rodzinnych czy przyjacielskich jest angażowanie się w aktywności społeczne w ogóle. Dbanie o utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi, którzy może nie są nam bliscy, ale nas otaczają. Mowa tu o sąsiadach, ekspedientkach z osiedlowego sklepu oraz innych, których na co dzień spotykamy na swojej drodze chociaż często nie wiemy nawet jak się nazywają. 

Wsparcie społeczne wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i przeciwdziała odczuwaniu osamotnienia. Badania wykazują, że osoby posiadające silne relacje społeczne i odczuwające wsparcie społeczne mają niższe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i psychologicznych. Odczuwają między innymi mniej stresu, a także zmniejsza się u nich ryzyko zachorowania na depresję. Dobre relacje pomagają nam bowiem radzić sobie z trudnościami życiowymi i dają nam siłę do przeciwdziałania negatywnym emocjom. 

Ponadto, relacje interpersonalne dają nam możliwość wzrostu i rozwoju. Wspólnie możemy inspirować się, uczyć od siebie i rozwijać swoje umiejętności. Relacje z innymi ludźmi pozwalają nam poznać różne perspektywy i zdobyć nowe doświadczenia. 

Wsparcie społeczne jest zatem nieodzownym elementem naszego dobrostanu i warto wkładać wysiłek w jego rozwój. Kiedy czerpiemy radość z bliskości z innymi ludźmi, niewątpliwie zwiększa się nasze ogólne zadowolenie z życia.

Literatura:

Ryff, C.D. (1989). Happines is everything, or is it? Explorations on the meaning of psychological well-being. Jornual of Personality and Social Psychology, 57, 1069-1081. 

Psycholog Lublin

Inne wpisy