2023-11-14 2 minut czytania

Jesienna chandra

Jesienna chandra dotyczy wielu z nas i potrafi spędzać sen z powiek. Jesień, mimo swego uroku, często przynosi ze sobą obniżony nastrój oraz uczucie zmęczenia. Skrócenie dni, spadek temperatury oraz brak wystarczającego nasłonecznienia mogą wpływać na nasze samopoczucie negatywnie.

Warto pamiętać, że chandra w jesiennej porze roku bywa naturalną reakcją organizmu na te niekorzystne, z punktu widzenia naszego organizmu, zmiany w otoczeniu. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie psychiczne, by skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom jesiennego obniżenia nastroju. 

Ważne jest utrzymanie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu. Możemy również skorzystać z relaksacyjnych technik oddechowych lub medytacji czy jogi. 

Więcej przeczytasz tutaj:

Co jeśli jednak niepokojące objawy się przedłużają? Czy to może oznaczać depresję?
Jesienna chandra tak jak i objawy epizodu depresyjnego mogą być nieco inne u poszczególnych osób, dlatego niekiedy trudno ją rozpoznać. Granica pomiędzy jesiennym przygnębieniem czy gorszym czasem spowodowanym przez mniejszy lub większy kryzys, nie jest ostra.

Pamiętajmy jednak o tym, że depresja to nie tylko przygnębienie, ale przede wszystkim trwała utrata radości życia. Epizod depresji może zostać zdiagnozowany, kiedy przez okres przynajmniej dwóch tygodni depresyjny nastrój utrzymuje się przez większą część dnia, niezależnie od okoliczności. Charakteryzuje się on nie tylko odczuwaniem stanu smutku i przygnębienia, ale także niemożnością przeżywania radości i szczęścia oraz brakiem satysfakcji z wszelkich działań. Bywa także, że objaw ten przybiera formę zobojętnienia – stanu, który nie pozwala na przeżywanie zarówno radości jak i smutku.

Kolejne charakterystyczne symptomy świadczące o depresji to utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny. Mogą pojawiać się urojenia o charakterze hipochondrycznym oraz katastroficznym oraz myśli i tendencje samobójcze. Nierzadko mogą pojawiać się trudności w utrzymaniu koncentracji, zaburzenia pamięci oraz wszelkiego typu zaburzenia w sferze łaknienia – zmniejszony lub zwiększony apetyt oraz snu – bezsenność lub wręcz przeciwnie nadmierna ilość snu. 

Jeśli zatem obserwujesz u siebie lub kogoś z bliskich objawy mogące wskazywać na depresję, poproś o pomoc lekarza psychiatrę. Być może okaże się, że to tylko jesienny spadek formy, ale jeśli nie – im szybciej wprowadzone zostanie działanie terapeutyczne, tym szybciej wrócisz do formy i pełni sił. 

Inne wpisy