2023-05-29 0 minut czytania

Terapia zaburzeń sensorycznych – sygnały, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty

Terapia integracji sensorycznej to metoda stosowana w rehabilitacji – jest to jedna z najbardziej skutecznych metod w leczeniu dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Celem terapii integracji sensorycznej jest pomoc w lepszym radzeniu sobie ze stymulacją sensoryczną a także poprawa funkcjonowania społecznego, emocjonalnego i behawioralnego.

 

Kiedy możesz podejrzewać, że Twoje dziecko może mieć trudności w zakresie integracji sesnorycznej?

Zdecydowanie najczęściej spotykane objawawy zaburzeń integracji sensorycznej to: nadwrażliwość dotykowa (wygórowana reakcją na bodźce), nadwrażliwość okolic buzi, dyspraksja, która polega na trudnościach z zaplanowaniem i wykonaniem czynności ruchowych oraz lęk przed zmianą pozycji ciała.

Aby szybko wyłapać pojawiające się nieprawidłowości należy bacznie obserwować u dziecka:

  • jego aktywność i rozwój ruchowy, w tym szczególnie:
  • umiejętność utrzymywania uwagi,
  • rozwój mowy,
  • reakcje na bodźce płynące z zabawek, jedzenia, faktur przedmiotów, dźwięków i muzyki, ubrań, etc.

Terapia integracji sensorycznej pomaga adaptować się w otoczeniu i zwiększa zdolność do angażowania się w społeczne interakcje. Terapia ta poprawia również funkcje percepcyjne, tworzenie i utrzymywanie więzi emocjonalnych, a także wspiera proces uczenia się i koncentracji.

Terapia SI najczęściej prowadzona jest w formie zabawowej. Wykorzystuje się wiele technik i przedmiotów m.in. piłki, hamaki, huśtawki, zabawki sensoryczne o różnych fakturach, zabawki i narzędzia dźwiękowe, sensoplastykę. Za pomocą tego typu terapii dziecko może nauczyć się skupiać na swoich bodźcach, nabywać nowych umiejętności i rozwijać zdolności komunikacyjne. Najczęściej wykorzystywane są techniki całościowe, takie jak ćwiczenia percepcyjne, które wpływają na procesy poznawcze, emocjonalne, społeczne i behawioralne dziecka.

Terapia prowadzona przez doświadczonego, certyfikowanego terapeutę, która jest oparta na rzetelnej diagnozie, polega na dostarczaniu dziecku kontrolowanej dawki bodźców sensorycznych, których rodzaj, charakter i intensywność jest indywidualnie dostosowana do przejawianych zaburzeń, zazwyczaj już po kilku miesiącach systematycznej pracy przynosi pozytywne efekty. Poprawie ulga sprawność fizyczna oraz funkcjonowanie emocjonalne. Terapia SI wspiera koncentrację oraz funkcje wzrokowe i słuchowe. Poprzez huśtanie się, ćwiczenie równowagi, zabawy z piłkami o różnych fakturach itp. układ nerwowy i mózg dziecka uczy się właściwego reagowania na bodźce oraz integracji doznań płynących z różnych zmysłów.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie korzystania z terapii integracji sensorycznej jest znalezienie profesjonalnego terapeuty, który może przeprowadzić podstawowe testy i ocenić stan dziecka. To pozwoli terapeucie na stworzenie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego indywidualne potrzeby i umiejętności dziecka. Plan powinien obejmować szeroki zakres ćwiczeń, technik i narzędzi.

Jednak jeszcze przed postawieniem diagnozy i przygotowaniem planu leczenia warto zapoznać się z szeroką gamą ćwiczeń, dostępnych w Internecie oraz literaturze, wspierających rozwój integracji sensorycznej, które można wykonywać w domowym zaciszu.

 

Literatura:

strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej https://pstis.pl

 

 

Inne wpisy