2024-04-15 2 minut czytania

Co kradnie nasz czas?

Czym jest efektywne zarządzanie czasem? Czy masz wrażenie, że masz trudności z efektywnym planowaniem swojego czasu? Masz poczucie, że przecieka ci on przez palce? Nadmiar obowiązków cię przytłacza? Niedotrzymanie terminów i porzucanie zadań przed ich zakończeniem prowadzi do nakręcania się spirali stresu i poczucia dyskomfortu?
Efektywne zarządzanie czasem jest jedną z kluczowych umiejętności pomocną w osiąganiu swoich celów, minimalizująca stres i poprawiającą jakość życia.
W dzisiejszym wpisie, przyjrzymy się bliżej tematowi planowania i zarządzania czasem oraz wyzwań, które im towarzyszą. Nakreślimy też strategie, które mogą w tym pomóc.

Czy można zapanować nad czasem?

Istnieją strategie, które pozwalają na efektywne zarządzanie czasem. Jedną z najważniejszych jest ustalanie priorytetów zadań, które mamy do wykonania. Kryterium powinna być tu ich pilność i ważność. Jest to pomocne w tym, aby w pierwszej kolejności skupiać się na zadaniach krytycznych i unikać marnowania czasu na te czynności, które są aktualnie mniej ważne.

Pomocne może być też dzielenie dużych zadań na mniejsze. Często podzielenie dużego projektu, na mniejsze kroki może sprawić, że będą one dla nas mniej przytłaczające i przez to łatwiej osiągalne.

Oczywistym, ale jakże często pomijanym przez nas krokiem mogącym ułatwić nam codzienną organizację jest korzystanie z kalendarzy, terminarzy i planerów. Na rynku dostępny jest też cały szereg mobilnych aplikacji, Zainstalowane w naszym smartfonie, pomóc mogą w skuteczniejszym organizowaniu.

Czy znasz swojego złodzieja czasu?

Efektywne zarządzanie czasem i płynące z niego korzyści są niezaprzeczalne. Istnieje jednak kilka typowych wyzwań, z którymi możemy się zmierzyć pragnąc perfekcyjnie organizować swoje życie. Nieoczekiwane przerwy – niezapowiedziana wizyta, telefon czy przedłużająca się pogawędka z sąsiadem. Złodzieje czasu, choćby długie przeglądanie mediów społecznościowych i zwlekanie z rozpoczęciem pracy to przeszkody w efektywnym zarządzaniu czasem. Pomocne w walce z nimi mogą być stawiane sobie granice np. ustawienie w telefonie limitu czasu, który możemy poświęcić na buszowanie w Internecie. Pomocne może być też proszenie o pomoc i delegowanie części zadań na innych.

Bardzo ważne jest także, aby zachować elastyczność i zdolność adaptacji. W obliczu zmieniających się okoliczności, takich jak nieoczekiwane sytuacje kryzysowe jest to bardzo ważne. Niekiedy nie jesteśmy w stanie zaplanować wszystkiego. Nieprzyjemne niespodzianki takie jak opóźniony pociąg czy przebita opona w aucie są przecież częścią naszej codzienności.

Warto jest zadbać o rozwijanie umiejętności efektywnego zarządzania czasem. Zwiększona produktywność umożliwia załatwienie większej ilości spraw, bez poczucia marnowania cennych godzin. Ustalając priorytety dla swoich zadań i zakładając określony czas na konkretne zadania możemy osiągnąć więcej w tym samym czasie. Może to przyczynić się do poczucia spełnienia i zmniejszenia poziomu stresu w naszym życiu.

Jeśli czujesz, że pomimo swoich wysiłków, wciąż masz problemy w organizowaniu swojego czasu i pracy możesz zgłosić się po pomoc do specjalisty. Podczas konsultacji psychologicznej będziesz mieć okazje, aby przyjrzeć się temu co utrudnia ci efektywną organizację i przezwyciężyć swoje trudności.

PsychoSfera Lublin, psycholog lublin, psychiatra lublin, terapia lublin

Inne wpisy