2024-03-28 0 minut czytania

Stres przy świątecznym stole

Wielkanoc nie jest aż tak spektakularna, magiczna i popkulturowa jak Boże Narodzenie, jednakże dla wielu osób wizja świętowania przy stole sprawia, że przeżywają mnóstwo frustracji i stresu.

Święta są szczególnie trudnym okresem dla osób samotnych, przeżywających żałobę czy takich, które w niedawnym czasie przeżyły rozstanie. Są też trudne dla osób, które z różnych względów – czy to niedomkniętych sporów czy dzielącej odległości, nie utrzymują kontaktów ze swoimi rodzicami, dziećmi czy rodzeństwem.

Dla osób zmagających się z trudnościami w sferze społecznej niezbyt komfortowe mogą być także przedświąteczne spotkania na tak zwanym „jajeczku”.

Święta są zakorzenione w naszej kulturze bardzo mocno, pamiętaj jednak, że Twój komfort psychiczny jest bardzo ważny, masz prawo o siebie zadbać i nie robić niczego wbrew swojej woli.

Jeśli nie czujesz się na siłach, szukaj możliwości dostosowania przeżywania świątecznego czasu do swojego aktualnego stanu. Może dobrym pomysłem będzie wyjazd na kilka dni za miasto czy w góry? Może możesz wziąć dyżur w pracy? To też jest w porządku, jeśli jednak chcesz spędzić święta w tradycyjny sposób i zależy Ci na zmniejszeniu towarzyszącego im stresu:

  • przygotowania rozpocznij nieco wcześniej, nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę – opracuj budżet i zrób listę zakupów,
  • zakupy zrób możliwie jak najwcześniej, aby uniknąć kolejek i tłoku w sklepach,
  • daj sobie pomóc i w miarę możliwości deleguj świąteczne zadania, tak aby nie wszystko było na Twojej głowie,
  • określ realistyczne oczekiwania – być może nie uda Ci się posprzątać wszystkiego w stu procentach,
  • jeśli spodziewasz się, że rodzina będzie poruszała drażniące tematy, pamiętaj – nie masz wpływu na zachowanie innych, ale dużo zależy od tego jak do nich podejdziesz i na ile będą one dla Ciebie znaczące,
  • zadbaj o przygotowanie się na niewygodne pytania, przemyśl odpowiedzi lub asertywną argumentację ich braku – powinno to nieco obniżyć stres,
  • podczas świątecznych spotkań unikaj wyzwalaczy kłótni – najlepiej omijaj tematy polityczne czy religijne, nie rozpoczynaj drażliwych tematów, a gdy zrobi to ktoś inny postaraj się dyskretnie przekierować rozmowę na inne tory, może warto przygotować sobie na tę okoliczność jakąś zabawną anegdotkę?

Pomocna może okazać się także przedświąteczna konsultacja z psychologiem, która pozwoli Ci nie tylko na poradzenie sobie ze stresem, ale także na spojrzenie na swoje przeżywanie świąt, być może nie tylko tych Wielkanocnych w szerszej perspektywie. Takie spotkanie pozwoli Ci na zrozumienie swoich emocji oraz pomoże pozwolić sobie na ich przeżywanie w zgodzie ze sobą.

Literatura:

„Psychologia stresu” Irena Heszen, wydawnictwo PWN (2022)

 

Inne wpisy