2023-02-11 0 minut czytania

Choroba Świętego Walentego: jak zachować się podczas ataku padaczkowego?

14 luty to nie tylko święto zakochanych i serduszkowe szaleństwo. W tym dniu obchodzony jest także Dzień Chorych na Padaczkę, którą niekiedy nazywamy chorobą Świętego Walentego. Połowa lutego, to zatem dobry moment, aby dowiedzieć się czym jest epilepsja i jak możemy pomóc osobie, która doświadczy przy nas ataku padaczkowego.
Niestety brak szeroko rozpowszechnionej wiedzy o tym schorzeniu jest często powodem niewłaściwie udzielaniem pomocy bądź jej brakiem.

Posiadanie podstawowej wiedzy o tym co zrobić, kiedy jesteśmy świadkami ataku padaczkowego jest niezwykle ważne. Udzielając jej w sposób nieprawidłowy możemy stwarzać zagrożenie nie tylko dla osoby chorej, ale i dla nas samych.
Epilepsja wbrew temu co sądzi wiele osób nie jest zaliczana do chorób psychicznych. Jest to schorzenie neurologiczne, które w dużym uproszczeniu polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu przekaźnictwa impulsów przez neurony. W przypadku osób chorych ma miejsce ich nadmierne pobudzenie, które prowadzi do wyładowań, które obserwowane są jako ataki padaczkowe.

Jak wyglądają ataki?
W większości przypadków trwają nie dłużej niż kilka minut. Choć zdarzają się i takie sytuacje, kiedy ataki trwają ponad 10 minut lub następują bezpośrednio po sobie. Taki stan nazywany padaczkowym, wymaga bezwzględnego wezwania specjalistycznej pomocy medycznej. Czasami ataki są tak krótkie, że otoczenie, a często i sam chory nie zdaje sobie sprawy, że na chwilę utracił świadomość. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy atak paniki związany jest z wystąpieniem gwałtownych ruchów i drgawek. Niekiedy objawia się on omamami węchowymi lub słuchowymi, mimowolnie powtarzanymi gestami czy utkwieniem wzroku w jednym punkcie. Część osób miewa także ataki nocne, podczas snu.

Jak często występują ataki padaczkowe?
Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – to zależy. Część chorych doświadcza jedynie jednego ataku przez całe swoje życie, inni nawet kilkunastu w ciągu dnia. W zależności od typu padaczki, do wymienianych przyczyn ataków zaliczyć można urazy głowy, nadmierny wysiłek, silne emocje i stres, błyski światła, głośne dźwięki, zbyt niski poziom cukru we krwi, wahania hormonalne czy też zażywanie substancji psychoaktywnych.

Co zrobić, kiedy widzimy osobę doświadczającą ataku?
– Po pierwsze – zachowaj spokój, nie krzycz, nie panikuj, nie płacz.
– Jeśli nie jest to konieczne nie ruszaj chorego, ale jeśli znajduje się w potencjalnie niebezpiecznej pozycji lub miejscu, zapewnij bezpieczeństwo – przenieś go lub zasłoń i oznakuj miejsce zdarzenia.
– Zadbaj o najbliższe otoczenie – usuń z zasięgu chorego wszystko co może przyczynić się do odniesienia obrażeń podczas niekontrolowanych ruchów.
– Pod żadnym pozorem nie wkładaj niczego do ust chorego.
– Zadbaj o swobodny oddech chorego – zdejmij szalik, krawat, etc.
– Włóż pod głowę chorego coś miękkiego i przewróć go na bok, aby przyspieszyć przepływ śliny i zapewnić drożność dróg oddechowych.
– Po zakończonym ataku pozwól choremu odpocząć – jeśli to możliwe zadbaj, aby miał możliwość odbycia regeneracyjnej drzemki.

Jeśli napady zachodzą bezpośrednio po sobie lub pojedynczy trwa ponad 10 minut należy bezzwłocznie wezwać pogotowie!

Warto wiedzieć, że większość chorych na padaczkę jest skutecznie leczonych, a nasza wiedza o tym jak zachować się w przypadku ataku kogoś z naszego otoczenia może uratować jego zdrowie, a niekiedy życie.

Materiały wykorzystane w przygotowaniu wpisu:

K. Kotulska i S. Jóźwiak „Padaczka” (2005)

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/atak-padaczki-udziel-pomocy

Inne wpisy